Star Tours   טיולים מאורגנים לחו"ל
 
עברית English

טורקמניסטן

טורקמניסטן 


טורקמניסטן – רקע

גזע: רוב תושבי המדינה 85% הנם מהגזע הטורקמני, 5% אוזבקים ו – 4% רוסים.

שפה: השפה המדוברת ע"י מירב האוכלוסייה היא טורקמנית, 12% דוברי רוסית ו 9% דוברי אוזבקית.

דת: 89% מוסלמים, 9% משתייכים לכנסיה האורתודוקסית המזרחית.

אוכלוסיה: 5,113,000 (119 בעולם)

תוחלת חיים: גברים – 66 נשים – 72

ממשל: מחזיק מעצמו – דמוקרטי חילוני, במשטר רפובליקני-נשיאותי. למעשה מחזיק הנשיא המשמש גם כראש ממשלה במירב הסמכויות. השליטה מתבצעת באמצעות מערך הפקידות. מבחינה מנהלית מחולקת המדינה ל – 5 מחוזות. בתי המשפט פועלים ע"פ מערכת חוקים חילונית עם השפעה מוסלמית.

בירה: ASHGABAT

שטחה הנוכחי של טורקמניסטן מכסה שטח שהווה צומת של תרבויות במשך מאות שנים. בהיסטוריה האזור נשלט, בימי קדם על ידי אימפריות פרסיות שונות, נכבש על ידי אלכסנדר הגדול, צלבנים, מוסלמים, המונגולים, לוחמים טורקיים, ובסופו של דבר על ידי הרוסים.

בימי הביניים מרב MERAV (הנקראת כיום מרי MARY) הייתה אחת הערים הגדולות של העולם האסלאמי ותחנה חשובה על דרך המשי. השטח סופח לרוסיה בסוף המאה ה -19, טורקמניסטן ומאוחר יותר תפסה טורקמניסטן מקום בולט בתנועת הנגד הבולשביקית במרכז אסיה.

ב - 1924 טורקמניסטן הפכה לרפובליקה סובייטית וקבלת עצמאות  בעת פירוקה של ברית המועצות בשנת 1991. יום העצמאות נחגג 27.10.

לטורקמניסטן עתודות נרחבות של גז טבעי, שעדיין לא מנוצלות במלואן, אך ניצולן החלו לשנות את המדינה. ממשלת טורקמניסטן פועלת נמרצות כדי לגוון את נתיבי יצוא גז שלה מעבר לרשת הצינור הרוסית. ב2010, החלה הזרמת גז בצינורות חדשים לסין ולצפון איראן ביעילות, דבר שסיים את המונופול הרוסי ביצוא גז הטורקמני.

הנשיא לכל החיים ספרמורט NYYAZOW נפטר בדצמבר 2006, וטורקמניסטן קיימה לראשונה בחירות חופשיות. המועמד הראשון שלה לנשיאות בפברואר 2007. Gurbanguly  BERDIMUHAMEDOW, סגן יו"ר קבינט סגן תחת NYYAZOW , נבחר כנשיא החדש של המדינה, בבחירות 2012 הוא נבחר שוב כנשיא. רבים בעולם מכריזים כי המדינה חסרה את החירויות החוצות כדי ליצור סביבה פוליטית תחרותית.

טורקמניסטן כלכלה

רוב שטחה של טורקמניסטן היא מדבר. חקלאות אינטנסיבית מתקיימת בנאות מדבר מושקים. שני הגידולים הגדולים ביותר הם כותנה, שרובה ליצוא, וחיטה הנצרכת בתוך המדינה. למרות שהחקלאות מהווה רק  כ -8% מהתמ"ג, היא ממשיכה להעסיק כמעט מחצית מכוח העבודה במדינה. למדינה משאבי גז ונפט גדולים למדי. המשטר הרודני של טורקמניסטן נקט בגישה זהירה לרפורמה כלכלית, בתקווה להשתמש בהכנסות גז ויצוא הכותנה כדי לקיים את הכלכלה הלא יעילה והמושחתת ביותר שלה.  בין השנים 1998-2005, טורקמניסטן סבלה מהחוסר המתמשך של נתיבי יצוא מתאימים לגז טבעי ומחובות על חוב חיצוני לטווח קצר נרחב. במקביל לעומת זאת, סך היצוא עלה בשיעור ממוצע של כ 15% לשנה, בעיקר בשל מחירי נפט והגז הגבוהים. נפרסו צינורות נוספים לסין, שהחלו לפעול בתחילת 2010 , והגדילו את קיבולת הצינור לאיראן, הרחיבו את נתיבי היצוא של טורקמניסטן. הסיכויים  לשיפור בכלכלה הלאומית הנם נמוכים בעתיד הקרוב בגלל שחיתות רבה, מערכת חינוך לקויה, שימוש לרעה של הממשלה מהכנסות נפט וגז, וחוסר הרצון של אשגאבט, לאמץ רפורמות בכיוון שוק. רוב הנתונים הסטטיסטיים הכלכליים של טורקמניסטן הם סודות מדינה. הממשלה הנוכחית הקימה סוכנות לסטטיסטיקה, אבל מספרי תמ"ג ודמויות מתוקשרות אחרות כפופים לשולים רחבים של שגיאה. בפרט, קצב צמיחת התמ"ג אינו ודאי. מאז בחירת הממשל הנוכחי מקיימת המדינה סובסידיות ממשלתיות מופחתות עבור בנזין, כמו כן פותח ביוזמת הנשיא אזור תיירות מיוחד בים הכספי. למרות השקעות זרות לעידוד, וכמה שיפורים במדיניות מקרו כלכלי שנעשו , מכשולים בירוקרטיים רבים מעכבים פעילות עסקית בינלאומית.

טורקמניסטן שוכנת לחופו של הים הכספי 1,768 ק"מ, ומדינות אסיה השונות. לטורקמניסטן 3,730 ק"מ של גבולות. אוזבקיסטן 1621 ק"מ, אפגניסטן 744 ק"מ, אירן 992 ק"מ, קזחסטן 379ק"מ.

רובה של המדינה מדבר 80%, ומאופיין עם גבעות נמוכות, הרים בדרום והרים נמוכים בגבול האירני. גובה שטחה של טורקמניסטן הנו בין מינוס 81 מ' ובין פסגות המתנשאות ל 3,139 מ'.

לטורקמניסטן בעיה רצינית של הרעה במצב המים בעקבות הרעלת האדמה ומי התהום בכימיקלים, ורעלים המגיעים מה AMU DARYA ומחלחלים לעמקי האדמה, ותורמים לחוסר היכולת של הנחלים למלא את ימית ארל.

ב – 3 השנים האחרונות צומחת הכלכלה בממוצע של 11% בשנה, בזכות אוצרות הטבע והנחת צינור חדש להובלת גז. למרות אוצרות הטבע ובגלל בעיות ריכוזיות וממשל מושחת עומד התל"ג לנפש על 8,900$ בלבד לשנה. מאחר ומחצית מתושבי המדינה עוסקים בחקלאות אך תורמים רק 8% מתל"ג, נאלצים אנשים רבים לנדוד למקומות עבודה במדינות זרות כמו טורקיה, רוסיה ומדינות נוספות.

נתונים: בטורקמניסטן 21 שדות תעופה, 7,500 ק"מ של צינורות גז, 1,500 ק"מ של צנרת נפט. 2,980 ק"מ של מסילות ברזל.

אחת הבעיות המרכזיות אתן מתמודדת המדינה היא היותה ציר מעבר של סמים מסוכנים המיוצרים באפגניסטן ומוברחים דרך גבולותיה של טורקמניסטן ליעדים שונים באירופה.

 

 
 
נבנה ע"י היפטק